10 maja 2016 roku
W Senacie procedowany jest
projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wprowadzane są zmiany, które zostały nakazane przez Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z października 2014 r.
Obecnie jest tak, że jeśli np. matka ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko, to choćby w rodzinie było więcej niepełnosprawnych dzieci, ojciec pomocy już nie dostanie.
Po nowelizacji
oboje rodzice będą mogli pobierać świadczenie pielęgnacyjne, każde na inne dziecko. Zmiany dotyczą także opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Gdy jedno z rodziców będzie zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem, drugie może objąć opieką np. niedołężnego rodzica i jeśli dochody rodziny na to pozwolą, oboje dostaną wsparcie od państwa.
Trwają konsultacje społeczne nad
projektami nowelizacji dwóch ustaw: o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych. Mają one poprawić sytuację opiekunów po śmierci (lub utracie orzeczenia o niepełnosprawności) podopiecznego.
Ministerstwo Rodziny proponuje, by były opiekun, jak każdy tracący zatrudnienie, mógł się ubiegać o
zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne.
Dzięki proponowanym zmianom byli opiekunowie będą mogli zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać zasiłek, skorzystać ze staży, szkoleń, kursów, dotacji i pożyczek na rozkręcenie własnej działalności gospodarczej. Będą również mogli ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.
Organizacje zrzeszające opiekunów chciałyby aby prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub wcześniejszej emerytury przysługiwało także gdy to opiekun jest zmuszony zrezygnować ze sprawowania pieczy nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, np. gdy zapadnie na zdrowiu i sam wymaga pomocy. Resort rodziny twierdzi jednak, że państwa na to nie stać.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Zanim proponowane zmiany wejdą w życie, wsparcie dla opiekunów przyznawane jest po staremu.
W oparciu o ”Opiekun do poprawki”, Gazeta Wyborcza, 10 maja 2016
Krystyna Łyczakowska
powrót