Zmiany w opłatach za TV. - Kraina OZA

Zmiany w opłatach za TV.

17 maja 2016 r.

Od 1 stycznia 2017 roku nie będzie już abonamentu za telewizję. Będzie za to opłata audiowizualna. Opłata ta, w wysokości 15 zł miesięcznie, będzie dołączana do rachunku za prąd. Płacić będą wszyscy, bez względu na to czy mają w domu telewizor lub radio. Opłatę ściągać będzie dostawca prądu.
Od obowiązku zapłaty składki będą zwolnione gospodarstwa domowe, w których płatnik rachunku za prąd lub jego małżonek zameldowany na pobyt stały pod tym samym adresem:
  • ma niskie dochody uniemożliwiające samodzielne pokrywanie kosztów zużycia energii i jest uprawniony do zryczałtowanego dodatku energetycznego na podstawie prawa energetycznego;
  • ukończył 75 lat;
  • jest niepełnosprawny w stopniu znacznym i legitymuje się odpowiednim orzeczeniem;
  • jest uprawniony do ryczałtu energetycznego przysługującego kombatantom i osobom represjonowanym;
  • sprawuje opiekę nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji i jest uprawniony do jednego ze świadczeń opiekuńczych na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych;
  • jest uprawniony do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w ramach programu 500+.
Projekt ustawy mówi, że „zgłoszenie zwolnienia będzie czynnością maksymalnie uproszczoną, dokonywaną za pomocą ustalonego formularza papierowego bądź elektronicznego”. Jedynym wymaganym dokumentem będzie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.
Przepisy przewidują możliwość dokonywania zgłoszeń już od 1 października 2016r. ze skutkiem od 1 stycznia 2017r.
Według projektu ustawy obowiązek zapłaty będzie dotyczył każdego poboru energii. Właściciele kilku mieszkań czy domów będą musieli pokryć opłatę audiowizualną za każdy z nich.
Osoby fizyczne mają wnosić składkę od każdego licznika – jeśli znajduje się on w innej miejscowości niż miejsce ich stałego pobytu. Osoby prawne (hotele, restauracje, biura) zapłacą składkę tylko za jeden licznik, niezależnie od ilości odbiorników radiowych i telewizyjnych. Wyjątek stanowić będą liczniki znajdujące się w obrębie gospodarstwa domowego lub rodzinnego gospodarstwa rolnego, np. w garażu obok budynku mieszkalnego, w piwnicy, w stodole położonej blisko domu rolnika.

W oparciu o „Zmiany w opłatach za telewizję”, Gazeta Wyborcza, 16 maja 2016r.
Krystyna Łyczakowska

powrót

Jesteś pracodawcą?

Zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie jeśli zatrudnisz osobę z autyzmem.

Dowiedz się więcej
Zobacz miejsca przyjazne osobom z autyzmem

Na forum

wejdź na forum

Partnerzy


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0