17 maja 2016 r.
Od 1 stycznia 2017 roku
nie będzie już abonamentu za telewizję. Będzie za to opłata audiowizualna. Opłata ta, w wysokości 15 zł miesięcznie, będzie dołączana do rachunku za prąd.
Płacić będą wszyscy, bez względu na to czy mają w domu telewizor lub radio. Opłatę ściągać będzie dostawca prądu.
Od obowiązku zapłaty składki
będą zwolnione gospodarstwa domowe, w których płatnik rachunku za prąd lub jego małżonek zameldowany na pobyt stały pod tym samym adresem:
-
ma niskie dochody uniemożliwiające samodzielne pokrywanie kosztów zużycia energii i jest uprawniony do zryczałtowanego dodatku energetycznego na podstawie prawa energetycznego;
-
ukończył 75 lat;
-
jest niepełnosprawny w stopniu znacznym i legitymuje się odpowiednim orzeczeniem;
-
jest uprawniony do ryczałtu energetycznego przysługującego kombatantom i osobom represjonowanym;
-
sprawuje opiekę nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji i jest uprawniony do jednego ze świadczeń opiekuńczych na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych;
-
jest uprawniony do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w ramach programu 500+.
Projekt ustawy mówi, że „zgłoszenie zwolnienia będzie czynnością maksymalnie uproszczoną, dokonywaną za pomocą ustalonego formularza papierowego bądź elektronicznego”.
Jedynym wymaganym dokumentem będzie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.
Przepisy przewidują możliwość dokonywania zgłoszeń już od 1 października 2016r. ze skutkiem od 1 stycznia 2017r.
Według projektu ustawy obowiązek zapłaty będzie dotyczył każdego poboru energii. Właściciele kilku mieszkań czy domów będą musieli pokryć opłatę audiowizualną za każdy z nich.
Osoby fizyczne mają wnosić składkę od każdego licznika – jeśli znajduje się on w innej miejscowości niż miejsce ich stałego pobytu. Osoby prawne (hotele, restauracje, biura) zapłacą składkę tylko za jeden licznik, niezależnie od ilości odbiorników radiowych i telewizyjnych. Wyjątek stanowić będą liczniki znajdujące się w obrębie gospodarstwa domowego lub rodzinnego gospodarstwa rolnego, np. w garażu obok budynku mieszkalnego, w piwnicy, w stodole położonej blisko domu rolnika.
W oparciu o „Zmiany w opłatach za telewizję”, Gazeta Wyborcza, 16 maja 2016r.
Krystyna Łyczakowska
powrót