Kilka słów o Fundacji Wspólnota Nadziei - Kraina OZA

Kilka słów o Fundacji Wspólnota Nadziei

Fundacja powstała w 1998 roku.

Misją Fundacji jest stworzenie systemu wsparcia dla osób z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi oraz dla ich rodzin.
Znaczy to, że Fundacja zmierza do zapewnienia osobom z autyzmem warunków do ich jak najpełniejszego rozwoju z wykorzystaniem indywidualnego potencjału tych osób. Dąży do umożliwienia im samorealizacji i maksymalnego usamodzielnienia, do ich społecznego i zawodowego włączenia, a także, uzyskania przez te osoby poczucia własnej wartości i dobrostanu.

Celem Fundacji, zgodnie z zapisami Statutu, jest prowadzenie działalności na rzecz społeczności osób niepełnosprawnych dotkniętych autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi oraz na rzecz ich rodzin, a w szczególności:
- założenie ośrodka stałego pobytu oraz pracy, terapii i rehabilitacji osób dotkniętych autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi, a także zapewnienie niezbędnych środków dla działalności tego Ośrodka oraz sprawowanie pieczy nad jego działalnością, a w przyszłości rozwój sieci takich wspólnot;
- upowszechnianie wiedzy o autyzmie i sposobach jego terapii,
- skupianie wokół idei Fundacji osób chcących pomóc bliźnim dotkniętym autyzmem.

Rodzinom, Fundacja zapewnia stałe wsparcie poprzez świadczenie okresowych usług odciążających, a także umożliwienie im łatwego dostępu do podstawowych usług medycznych. Także poprzez świadczone konsultacje, poradnictwo, ”otwarte drzwi“ dla całej rodziny. Największym wsparciem dla rodziców jest budowanie, wraz z nimi, docelowego miejsca życia dla ich dorosłych dzieci. Miejsca komfortowego, dostosowanego do potrzeb i możliwości mieszkańców; miejsca życzliwego, a jednocześnie specjalistycznego i nowatorskiego w naszym kraju. To najważniejsza dla rodziców, podstawowa i dająca na ”stare lata“ pociechę, perspektywa życiowa.

Zasoby ludzkie Fundacji

Zasoby ludzkie Fundacji, to osoby działające na rzecz realizacji jej celów statutowych w obrębie różnych struktur organizacyjnych.
Nadrzędną grupę stanowi Zarząd, Zgromadzenie Fundatorów i Rada Fundacji.
Zarząd, Zgromadzenie Fundatorów, Rada Fundacji

Fundacją Wspólnota Nadziei zarządza zarząd powoływany na okres 5 lat przez Zgromadzenie Fundatorów, po zasięgnięciu opinii Rady Fundacji. Zarząd składa się z 3 -7 osób. Aktualny  zarząd liczy 7 osób. Są to następujące osoby:
Alina Perzanowska, prezes
Teresa Jaśkiewicz-Obydzińska, wiceprezes
Krystyna Hubczenko-Łyczakowska, wiceprezes
Edward Bolak, sekretarz
Beata Grotkiewicz, członek Zarządu
Piotr Ć wik, członek Zarządu
Gerard Dobelli, honorowy członek Zarządu

Zgromadzenie Fundatorów składa się z 2 Fundatorów. Są to: Witold Dygoń (od początku powstania Fundacji) i Roman Butscher (od śmierci Jerzego Perzanowskiego, pierwszego Fundatora). Zgromadzenie Fundatorów sprawuje stały nadzór nad działalnością Fundacji.

Rada Fundacji jest organem o uprawnieniach inicjatywnych i opiniodawczych. W jej skład wchodzi 3-15 osób, powoływanych przez Zgromadzenie Fundatorów na okres 4 lat. Aktualnie Rada liczy 11 osób. Są to:
Karol Musioł - Przewodniczący
Leopold Zgoda - Vice-przewodniczący
Dorota Wąsik - Sekretarz
Józef Roman Butscher - Członek
Edward Kunicki - Członek
Małgorzata Frazik-Adamczyk - Członek
Barbara Grodowska - Członek
Kinga Zoła - Członek
Radosław Sosnowski - Członek
Stanisław Myjak - Członek
dr Anna Konopacka — Członek

Członkowie Zarządu, Rady i Zgromadzenia Fundatorów nie pobierają za swą pracę w Fundacji wynagrodzenia.
Z grona Fundacji Wspólnota Nadziei odeszli dwaj zasłużeni mężczyźni: w październiku 2007 roku zmarł Paweł Gizbert-Studnicki,
zaangażowany i aktywny członek Rady Fundacji, w maju 2009 roku, zmarł Jerzy Perzanowski, Fundator. Pozostali na zawsze w naszej pamięci.
 
Pracownicy Fundacji

Pracownicy Fundacji zatrudniani są na umowę o pracę oraz na umowę zlecenie; czasem - na umowę o dzieło.
Podstawowe 3 zespoły pracowników to:

Zespół Wspierająco-Terapeutyczny. Zespołem kieruje Edward Bolak. Zespół ten liczy ponad 60 osób, w tym pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jest 30 osób. Nie wszyscy pracują w pełnym wymiarze czasu, szczególnie te osoby, które są zatrudnione na umowę zlecenie.

Nasi główni pracownicy merytoryczni to:
- opiekunowie/asystenci wspierający: Krystyna Chochół, Renata Nowotarska, Elżbieta Madej, Robert Stobbe, Władysław Dereń, Krzysztof Liberadzki, Czesław Banasik, Janusz Dłuciak, Przemysław Witek, Andrzej Prostak, Urszula Prostak, Adam Brzeziak, Zbigniew Słuszkiewicz, Małgorzata Łękawska, Dorota Kołbon, Urszula Trojanowska;
- kierownik MDPS: Maja Pawłowska;
- specjalista ds. pracodawców/pracownik socjalny: Jolanta Krawczyk;
- trenerzy /terapeuci/psycholodzy: Adam Wierzbicki, Jan Dzieża, Katarzyna Dreścik, Maria Bozowska-Bolak, Mateusz Warchoł, Maja Pawłowska, Marcin Woźniak, Anita Skorupa, Daria Dobosz, Sylwia Łochmańczyk, Romana Petrymusz;
- instruktorzy: Elżbieta Sieńko, Anna Sieńko;
- specjalista ds. autyzmu: Edward Bolak;
- rehabilitant: Marcin Woźniak,
- lekarz psychiatra: Kinga Zoła;
- psycholodzy: Alina Perzanowska, Daria Dobosz;
- pielęgniarka: Ewa Czajowska;

Zespół Finansowo-Księgowy to 4 osoby: Rafał Trąbka, główny księgowy, Małgorzata Władek, specjalista ds. rozliczeń finansowych, Danuta Węgrzyn specjalista ds. rozliczeń finansowych , Ewa Frączek, kasjerka.

Zespół Administracyjno-Biurowy składa się z 6 osób: Gabriela Pierek, asystent biurowy/koordynator, Barbara Grodowska, koordynator projektu, Beata Grotkiewicz, koordynator projektu/kadrowa, Izabela Plur, koordynator projektu, Krystyna Łyczakowska- koordynator merytoryczny, Dorota Wąsik specjalista ds. rozpowszechniania i promocji.
 
Z zespołem tym współpracują pracownicy gospodarczy tacy jak: osoby sprzątające, sezonowi pracownicy do prac polowych oraz pracownicy do prowadzenia drobnych remontów i konserwacji. Są to Katarzyna Książek, Barbara Wierzbicka, Bogdan Chochół, Zygmunt Kodura. Fundacja zatrudnia jedną osoby z autyzmem.  I tak p. Katarzyna pracuje już siódmy rok w Fundacji.

Wolontariusze Fundacji

Dzięki współpracy z AIESEC, międzynarodową organizacją studencką, od ok. trzech lat odbywają na Farmie nieodpłatne staże wolontariusze z całego świata. Jest to ciekawe doświadczenie, zarówno dla nich, jak i dla naszej ”wspólnoty”. Stażyści przybywają często z dalekich krajów, z innej kultury, bez znajomości problemu autyzmu, i najczęściej - bez kierunkowego wykształcenia.

Łatwo lub z trudnością adaptują się do naszych warunków, ochoczo lub bez entuzjazmu włączają się w prace polowe, są pełni zapału, zdyscyplinowani, pracowici, ale i bywają rozczarowani, rozżaleni, przestraszeni. Przeważają pozytywne doświadczenia, niektórzy o nas pamiętają wiele miesięcy, a nawet wiele lat po wyjeździe, piszą, ślą zdjęcia. Podtrzymują kontakt. Byli u nas stażyści z Ukrainy ( Oksana, Marina, Olena), z Czech (Lenka), z Rumuni (Ioana, Larisa), z Bułgarii (Nedelina), z Turcji (Enis, Sezen, Cansu, Pekun), z Chin (Sunny, Jessy, Ge Xu), z Hong- Kongu (Nicole), z Singapuru (Adeline), z Peru (Gabriela), z Brazylii (Jaques, Vivian), z Gruzji Kristina) i inni. Łącznie ponad 20 osób. Spośród tej grupy pozytywnie wyróżniły się: Adeline, autorka wielu profesjonalnych zdjęć i filmu o Farmie oraz obie stażystki z Chin (jako najbardziej pracowite i zdyscyplinowane). Na Farmie przebywał także dwukrotnie, łącznie około ½ roku, pracowity i niezastąpiony wolontariusz z Holandii (Ron). Wykonywał wraz z osobami z autyzmem wiele całkiem poważnych i trudnych prac stolarskich i miał same sukcesy! Pozostawił po sobie 4 drewniane altanki w części rekreacyjnej Farmy, różne półki i półeczki w domu oraz w hostelu. Nie udało mu się wprawdzie zrealizować, wg jego pomysłu, kurnika (dla planowanych kur zielononóżek), ale może jeszcze da się to kiedyś zrobić. Ron stale deklaruje gotowość przyjechania i pracy ”na rzecz”.

Wolontariusze krajowi towarzyszą nam od lat, na co dzień lub ”od święta“ (akcyjni). Stali wolontariusze to informatycy, architekci, plastycy, tłumacze, osoby piszące wnioski o dotację, a nawet — prowadzący projekty. Bardzo cenna jest pomoc wolontariuszy włączonych w bezpośrednią pracę z osobami z autyzmem. Na Farmie mieszkała i pracowała w charakterze asystenta wspierającego p. Ola, p. Joanna i Łukasz (małżeństwo) ze Szczecina. W codzienną pracę włączona jest obecnie wakacyjna wolontariuszka z Krakowa - p. Basia. Nie sposób tu wymienić wszystkich.
Wolontariusze akcyjni to: uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gieb

powrót

Jesteś pracodawcą?

Zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie jeśli zatrudnisz osobę z autyzmem.

Dowiedz się więcej
Zobacz miejsca przyjazne osobom z autyzmem

Na forum

wejdź na forum

Partnerzy