Kilka słów o Fundacji Wspólnota Nadziei - Kraina OZA

Kilka słów o Fundacji Wspólnota Nadziei

Fundacja powstała w 1998 roku.

Misją Fundacji jest stworzenie systemu wsparcia dla osób z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi oraz dla ich rodzin.
Znaczy to, że Fundacja zmierza do zapewnienia osobom z autyzmem warunków do ich jak najpełniejszego rozwoju z wykorzystaniem indywidualnego potencjału tych osób. Dąży do umożliwienia im samorealizacji i maksymalnego usamodzielnienia, do ich społecznego i zawodowego włączenia, a także, uzyskania przez te osoby poczucia własnej wartości i dobrostanu.

Celem Fundacji, zgodnie z zapisami Statutu, jest prowadzenie działalności na rzecz społeczności osób niepełnosprawnych dotkniętych autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi oraz na rzecz ich rodzin, a w szczególności:
- założenie ośrodka stałego pobytu oraz pracy, terapii i rehabilitacji osób dotkniętych autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi, a także zapewnienie niezbędnych środków dla działalności tego Ośrodka oraz sprawowanie pieczy nad jego działalnością, a w przyszłości rozwój sieci takich wspólnot;
- upowszechnianie wiedzy o autyzmie i sposobach jego terapii,
- skupianie wokół idei Fundacji osób chcących pomóc bliźnim dotkniętym autyzmem.

Rodzinom, Fundacja zapewnia stałe wsparcie poprzez świadczenie okresowych usług odciążających, a także umożliwienie im łatwego dostępu do podstawowych usług medycznych. Także poprzez świadczone konsultacje, poradnictwo, ”otwarte drzwi“ dla całej rodziny. Największym wsparciem dla rodziców jest budowanie, wraz z nimi, docelowego miejsca życia dla ich dorosłych dzieci. Miejsca komfortowego, dostosowanego do potrzeb i możliwości mieszkańców; miejsca życzliwego, a jednocześnie specjalistycznego i nowatorskiego w naszym kraju. To najważniejsza dla rodziców, podstawowa i dająca na ”stare lata“ pociechę, perspektywa życiowa.

Zasoby ludzkie Fundacji

Zasoby ludzkie Fundacji, to osoby działające na rzecz realizacji jej celów statutowych w obrębie różnych struktur organizacyjnych.
Nadrzędną grupę stanowi Zarząd, Zgromadzenie Fundatorów i Rada Fundacji.
Zarząd, Zgromadzenie Fundatorów, Rada Fundacji

Fundacją Wspólnota Nadziei zarządza zarząd powoływany na okres 5 lat przez Zgromadzenie Fundatorów, po zasięgnięciu opinii Rady Fundacji. Zarząd składa się z 3 -7 osób. Aktualny  zarząd liczy 7 osób. Są to następujące osoby:
Alina Perzanowska, prezes
Teresa Jaśkiewicz-Obydzińska, wiceprezes
Krystyna Hubczenko-فyczakowska, wiceprezes
Edward Bolak, sekretarz
Beata Grotkiewicz, członek Zarządu
Piotr Ć wik, członek Zarządu
Gerard Dobelli, honorowy członek Zarządu

Zgromadzenie Fundatorów składa się z 2 Fundatorów. Są to: Witold Dygoń (od początku powstania Fundacji) i Roman Butscher (od śmierci Jerzego Perzanowskiego, pierwszego Fundatora). Zgromadzenie Fundatorów sprawuje stały nadzór nad działalnością Fundacji.

Rada Fundacji jest organem o uprawnieniach inicjatywnych i opiniodawczych. W jej skład wchodzi 3-15 osób, powoływanych przez Zgromadzenie Fundatorów na okres 4 lat. Aktualnie Rada liczy 11 osób. Są to:
Karol Musioł - Przewodniczący
Leopold Zgoda - Vice-przewodniczący
Dorota Wąsik - Sekretarz
Józef Roman Butscher - Członek
Edward Kunicki - Członek
Małgorzata Frazik-Adamczyk - Członek
Barbara Grodowska - Członek
Kinga Zoła - Członek
Radosław Sosnowski - Członek
Stanisław Myjak - Członek
dr Anna Konopacka — Członek

Członkowie Zarządu, Rady i Zgromadzenia Fundatorów nie pobierają za swą pracę w Fundacji wynagrodzenia.
Z grona Fundacji Wspólnota Nadziei odeszli dwaj zasłużeni mężczyźni: w październiku 2007 roku zmarł Paweł Gizbert-Studnicki,
zaangażowany i aktywny członek Rady Fundacji, w maju 2009 roku, zmarł Jerzy Perzanowski, Fundator. Pozostali na zawsze w naszej pamięci.
 
Pracownicy Fundacji

Pracownicy Fundacji zatrudniani są na umowę o pracę oraz na umowę zlecenie; czasem - na umowę o dzieło.
Podstawowe 3 zespoły pracowników to:

Zespół Wspierająco-Terapeutyczny. Zespołem kieruje Edward Bolak. Zespół ten liczy ponad 60 osób, w tym pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jest 30 osób. Nie wszyscy pracują w pełnym wymiarze czasu, szczególnie te osoby, które są zatrudnione na umowę zlecenie.

Nasi główni pracownicy merytoryczni to:
- opiekunowie/asystenci wspierający: Krystyna Chochół, Renata Nowotarska, Elżbieta Madej, Robert Stobbe, Władysław Dereń, Krzysztof Liberadzki, Czesław Banasik, Janusz Dłuciak, Przemysław Witek, Andrzej Prostak, Urszula Prostak, Adam Brzeziak, Zbigniew Słuszkiewicz, Małgorzata فękawska, Dorota Kołbon, Urszula Trojanowska;
- kierownik MDPS: Maja Pawłowska;
- specjalista ds. pracodawców/pracownik socjalny: Jolanta Krawczyk;
- trenerzy /terapeuci/psycholodzy: Adam Wierzbicki, Jan Dzieża, Katarzyna Dreścik, Maria Bozowska-Bolak, Mateusz Warchoł, Maja Pawłowska, Marcin Woźniak, Anita Skorupa, Daria Dobosz, Sylwia فochmańczyk, Romana Petrymusz;
- instruktorzy: Elżbieta Sieńko, Anna Sieńko;
- specjalista ds. autyzmu: Edward Bolak;
- rehabilitant: Marcin Woźniak,
- lekarz psychiatra: Kinga Zoła;
- psycholodzy: Alina Perzanowska, Daria Dobosz;
- pielęgniarka: Ewa Czajowska;

Zespół Finansowo-Księgowy to 4 osoby: Rafał Trąbka, główny księgowy, Małgorzata Władek, specjalista ds. rozliczeń finansowych, Danuta Węgrzyn specjalista ds. rozliczeń finansowych , Ewa Frączek, kasjerka.

Zespół Administracyjno-Biurowy składa się z 6 osób: Gabriela Pierek, asystent biurowy/koordynator, Barbara Grodowska, koordynator projektu, Beata Grotkiewicz, koordynator projektu/kadrowa, Izabela Plur, koordynator projektu, Krystyna فyczakowska- koordynator merytoryczny, Dorota Wąsik specjalista ds. rozpowszechniania i promocji.
 
Z zespołem tym współpracują pracownicy gospodarczy tacy jak: osoby sprzątające, sezonowi pracownicy do prac polowych oraz pracownicy do prowadzenia drobnych remontów i konserwacji. Są to Katarzyna Książek, Barbara Wierzbicka, Bogdan Chochół, Zygmunt Kodura. Fundacja zatrudnia jedną osoby z autyzmem.  I tak p. Katarzyna pracuje już siódmy rok w Fundacji.

Wolontariusze Fundacji

Dzięki współpracy z AIESEC, międzynarodową organizacją studencką, od ok. trzech lat odbywają na Farmie nieodpłatne staże wolontariusze z całego świata. Jest to ciekawe doświadczenie, zarówno dla nich, jak i dla naszej ”wspólnoty”. Stażyści przybywają często z dalekich krajów, z innej kultury, bez znajomości problemu autyzmu, i najczęściej - bez kierunkowego wykształcenia.

فatwo lub z trudnością adaptują się do naszych warunków, ochoczo lub bez entuzjazmu włączają się w prace polowe, są pełni zapału, zdyscyplinowani, pracowici, ale i bywają rozczarowani, rozżaleni, przestraszeni. Przeważają pozytywne doświadczenia, niektórzy o nas pamiętają wiele miesięcy, a nawet wiele lat po wyjeździe, piszą, ślą zdjęcia. Podtrzymują kontakt. Byli u nas stażyści z Ukrainy ( Oksana, Marina, Olena), z Czech (Lenka), z Rumuni (Ioana, Larisa), z Bułgarii (Nedelina), z Turcji (Enis, Sezen, Cansu, Pekun), z Chin (Sunny, Jessy, Ge Xu), z Hong- Kongu (Nicole), z Singapuru (Adeline), z Peru (Gabriela), z Brazylii (Jaques, Vivian), z Gruzji Kristina) i inni. فącznie ponad 20 osób. Spośród tej grupy pozytywnie wyróżniły się: Adeline, autorka wielu profesjonalnych zdjęć i filmu o Farmie oraz obie stażystki z Chin (jako najbardziej pracowite i zdyscyplinowane). Na Farmie przebywał także dwukrotnie, łącznie około ½ roku, pracowity i niezastąpiony wolontariusz z Holandii (Ron). Wykonywał wraz z osobami z autyzmem wiele całkiem poważnych i trudnych prac stolarskich i miał same sukcesy! Pozostawił po sobie 4 drewniane altanki w części rekreacyjnej Farmy, różne półki i półeczki w domu oraz w hostelu. Nie udało mu się wprawdzie zrealizować, wg jego pomysłu, kurnika (dla planowanych kur zielononóżek), ale może jeszcze da się to kiedyś zrobić. Ron stale deklaruje gotowość przyjechania i pracy ”na rzecz”.

Wolontariusze krajowi towarzyszą nam od lat, na co dzień lub ”od święta“ (akcyjni). Stali wolontariusze to informatycy, architekci, plastycy, tłumacze, osoby piszące wnioski o dotację, a nawet — prowadzący projekty. Bardzo cenna jest pomoc wolontariuszy włączonych w bezpośrednią pracę z osobami z autyzmem. Na Farmie mieszkała i pracowała w charakterze asystenta wspierającego p. Ola, p. Joanna i فukasz (małżeństwo) ze Szczecina. W codzienną pracę włączona jest obecnie wakacyjna wolontariuszka z Krakowa - p. Basia. Nie sposób tu wymienić wszystkich.
Wolontariusze akcyjni to: uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gieb

powrót

Jesteś pracodawcą?

Zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie jeśli zatrudnisz osobę z autyzmem.

Dowiedz się więcej
Zobacz miejsca przyjazne osobom z autyzmem

Na forum

wejdź na forum

Partnerzy


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0