Zbyt niski wskaźnik zatrudnienia osób z autyzmem.
Fundacja Synapsis donosi, że w krajach Europy Zachodniej wskaźnik zatrudnienia osób z autyzmem i zespołem Aspergera wynosi kilkanaście procent. W Polsce nie przekracza nawet 1procenta.
W naszym kraju mieszka ok 30 tys. osób z tymi zaburzeniami rozwojowymi. Aby pomóc im wejść na rynek pracy, w 2010 r. rozpoczęto organizację projektu "Zatrudnij Asa". Współtwórcami innowacyjnego pomysłu była Fundację Synapsis oraz organizacje z Danii i Wielkiej Brytanii.
Przemysław Wiśniewski- członek zespołu zatrudnienia "Zatrudnij Asa" Fundcji Synapsis, zapewnia, że osoby z autyzmem i zespołem Aspergera mogą być bardzo przydatnymi pracownikami. Szczególnie dlatego, że często mają wyjątkowe zdolności i kompetencje. Posiadają umiejętność wykonywania przez długi czas powtarzalnych czynności i nie nudzą się nimi. Są niezastąpieni min. w katalogowaniu informacji, analizowaniu zjawisk, pracach z zakresu IT.
Wiśniewski twierdzi, że w Polsce jest ogromna potrzeb aktywizacji społecznej i zawodowej osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Dzięki pracy, osoby te mogą stawać się bardziej autonomiczne, uniezależnić sie od rodziców i instytucji opiekuńczych.
Aktywizacja zawodowa osób z autyzmem i zespołem Aspergera była nadrzędnym celem programu "Zatrudnij Asa". Zaowocował on stworzeniem modelu aktywizacji, czyli gotowego planu, którym mogą posługiwać się obecnie różne organizacje pozarządowe oraz pracodawcy.
Zachęcamy do skorzystania.
powrót