Zbyt niski wskaźnik zatrudnienia osób z autyzmem. - Kraina OZA

Zbyt niski wskaźnik zatrudnienia osób z autyzmem.

Fundacja Synapsis donosi, że w krajach Europy Zachodniej wskaźnik zatrudnienia osób z autyzmem i zespołem Aspergera wynosi kilkanaście procent. W Polsce nie przekracza nawet 1procenta.

W naszym kraju mieszka ok 30 tys. osób z tymi zaburzeniami rozwojowymi. Aby pomóc im wejść na rynek pracy, w 2010 r. rozpoczęto organizację projektu "Zatrudnij Asa". Współtwórcami innowacyjnego pomysłu była Fundację Synapsis oraz organizacje z Danii i Wielkiej Brytanii.

Przemysław Wiśniewski- członek zespołu zatrudnienia "Zatrudnij Asa" Fundcji Synapsis, zapewnia, że osoby z autyzmem i zespołem Aspergera mogą być bardzo przydatnymi pracownikami. Szczególnie dlatego, że często mają wyjątkowe zdolności i kompetencje. Posiadają umiejętność wykonywania przez długi czas powtarzalnych czynności i nie nudzą się nimi. Są niezastąpieni min. w katalogowaniu informacji, analizowaniu zjawisk, pracach z zakresu IT.
Wiśniewski twierdzi, że w Polsce jest ogromna potrzeb aktywizacji społecznej i zawodowej osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Dzięki pracy, osoby te mogą stawać się bardziej autonomiczne, uniezależnić sie od rodziców i instytucji opiekuńczych.

Aktywizacja zawodowa osób z autyzmem i zespołem Aspergera była nadrzędnym celem programu "Zatrudnij Asa". Zaowocował on stworzeniem modelu aktywizacji, czyli gotowego planu, którym mogą posługiwać się obecnie różne organizacje pozarządowe oraz pracodawcy.
Zachęcamy do skorzystania.
  

powrót

Jesteś pracodawcą?

Zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie jeśli zatrudnisz osobę z autyzmem.

Dowiedz się więcej
Zobacz miejsca przyjazne osobom z autyzmem

Na forum

wejdź na forum

Partnerzy


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0