12 C - ma już ponad 3 latka - Kraina OZA

12 C - ma już ponad 3 latka

Odrębny kod Całościowych Zaburzeń Rozwoju w polskiej praktyce orzeczniczej.

Minęły już 3 lata odkąd 1 stycznia 2010 roku weszły w życie ogłoszone po koniec grudnia 2009 r. dwa rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, wprowadzające do polskiego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności odrębny kod całościowych zaburzeń rozwojowych.

Były to: Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz.U.09.226.1829, Dz. U. z dnia 31 grudnia 2009 r.) i Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U.09.224.1803, Dz. U. z dnia 30 grudnia 2009 r.).

Odrębny kod Całościowych Zaburzeń Rozwoju (CZR) (ang. PDD — Pervasive Developmental Disorder) - uzyskał nazwę 12C. Rozporządzenia definiują CZR jako: \"(...) całościowe zaburzenia rozwojowe powodujące znaczne zaburzenia interakcji społecznych lub komunikacji werbalnej oraz nasilone stereotypie zachowań, zainteresowań i aktywności\".

W klasyfikacji ICD 10 całościowe zaburzenia rozwojowe mające oznaczenie F84 a będące jak należy rozumieć odpowiednikiem naszego 12 C rozwijają się w 8 elementowe spektrum zaburzeń autystycznych (ASD). Są to: F84.0Autyzm dziecięcy, F84.1Autyzm atypowy, F84.2 Zespół Retta, F84.3 inne dziecięce zaburzenia dezintegracyjne, F84.4 zaburzenie hiperkinetyczne z towarzyszącym upośledzeniem umysłowym i ruchami stereotypowymi, F84.5 Zespół Aspergera, F84.8 inne całościowe zaburzenia rozwojowe, F84.9 całościowe zaburzenia rozwojowe, nie określone.

Wprowadzenie do polskiego systemu orzecznictwa ww. regulacji to wielki sukces i kamień milowy środowisk działających na rzecz osób z autyzmem — owoc kilkuletnich działań Porozumienia AUTYZM-POLSKA i współpracy z Parlamentarną Grupą ds. Autyzmu oraz Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Do 2010 roku osoby z autyzmem otrzymywały orzeczenia z oznaczeniami (kodami) wskazującymi na zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną, wady neurologiczne, etc. Autyzm w tym systemie nie istniał. Wprowadzone oznaczenie pozwoli urealnić szacunkowe dane na temat liczby niepełnosprawnych osób z ASD. To jednak proces długoletni. Czy po upływie 3 lat, ktoś pokusił się o dokonanie takich zestawień? Myślę że czas najwyższy. Ja do tych danych nie dotarłem.

Zdaję sobie sprawę iż orzeczenia to nie diagnozy. Gdy jednak ktoś pokusi się o zebranie informacji o których wspomniałem powyżej, to jaki obraz nam się ukarze? W dalszym ciągu nie dowiemy się czy dane osoby niepełnosprawne mają Zespół Aspergera czy Zespół Retta...

Czyżby dla stopnia niepełnosprawności były to kwestie nieistotne?

 

powrót

Jesteś pracodawcą?

Zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie jeśli zatrudnisz osobę z autyzmem.

Dowiedz się więcej
Zobacz miejsca przyjazne osobom z autyzmem

Na forum

wejdź na forum

Partnerzy