Konferencja AAC w Autyzmie - od dzieciństwa do dorosłości. - Kraina OZA

Konferencja AAC w Autyzmie - od dzieciństwa do dorosłości.

Wspomagające metody porozumiewania się z osobami ze spektrum autyzmu.

W dniach 9-10.03.2013r. w Warszawie, w Centrum Szkoleniowo - Edukacyjnym ”Nowe Horyzonty“ Stowarzyszenie na Rzecz Propagowania Wspomagających Sposobów Porozumiewania się ”Mówić bez Słów“ http://www.aac.org.pl/ zorganizowało konferencję szkoleniową dotyczącą zastosowań w terapii, edukacji i aktywizacji społeczno zawodowej osób ze spektrum autyzmu metod AAC (Augmentative and Alternative Communication). ACC to wszelkie działania, mające na celu pomoc w porozumiewaniu się (komunikowaniu, rozumieniu) osobom niemówiącym lub posługującym się mową w ograniczonym stopniu. Metody AAC to podstawowy element pracy z osobami ze spektrum autyzmu. Jest to grupa osób niepełnosprawnych o bardzo zróżnicowanych potrzebach komunikacyjnych. Zamiast wypowiadanych słów i zdań mogą one używać znaków graficznych (piktogramów, obrazków, symboli), znaków manualnych (gestów) lub znaków przestrzenno-dotykowych (np. przedmiotów). W konferencji brało udział ponad 300 uczestników z całej Polski. Wśród prelegentów wystąpili eksperci i specjaliści w dziedzinie zarówno autyzmu, jak i metod komunikacji, pedagodzy, rodzice oraz producenci urządzeń i pomocy komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Wystąpili m.in.: Agnieszka Pilch (prezes Stowarzyszenia ”Mówić bez słów”), Michał Wroniszewski (Fundacja SYNAPSIS), Alina Smyczek (Zespół Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie), Joanna Ławicka (Fundacja Prodeste), Ewa Przebinda (MóWik), Katarzyna Łuszczak (HARPO), Magdalena Kaźmierczak (PECS Polska), Angelika Łasocha (Pracownia Rzeczy Różnych SYNAPSIS), i inni.

Konferencja składała się z 4 bloków tematycznych. były to: blok o komunikacji — ogólne założenia, zasady wprowadzania AAC, priorytety w pracy z osobami z autyzmem; dlaczego AAC? - Wczesne wspomaganie porozumiewania się małego dziecka z autyzmem; narzędzia i metody AAC w pracy z osobami z autyzmem; wsparcie porozumiewania się młodzieży i dorosłych osób z autyzmem.

W trakcie konferencji wskazywano na korzyści i konieczność wczesnej interwencji i wczesnego wprowadzania PECS (budowanie postaw komunikacyjnych, intencji, relacji) ale też wagi tych metod w podnoszeniu jakości życia osób dorosłych z autyzmem (w tym w zakresie tworzenia zrozumiałego środowiska aktywności zawodowej, pełnienia ról społecznych, etc). Przedstawiano również nowe technologiczne rozwiązania i ułatwienia w tym zakresie: tablety, smartfony i specjalistyczne oprogramowanie wspomaganego porozumiewania się.

(Edward Bolak)

powrót

Jesteś pracodawcą?

Zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie jeśli zatrudnisz osobę z autyzmem.

Dowiedz się więcej
Zobacz miejsca przyjazne osobom z autyzmem

Na forum

wejdź na forum

Partnerzy