Podstawowe klasyfikacje. ICD10, ICF - Kraina OZA

Podstawowe klasyfikacje. ICD10, ICF

Wprowadzenie do lektury.

Jednym z ważnych celów strony www.krainaoza.org jest prezentowanie i nieodpłatne udostępnianie programów/strategii, wiedzy, procedur, technik i zasad oraz kształtowanie postaw niezbędnych w przywracaniu ograniczonych funkcji, aktywności i możliwości uczestnictwa osób ze spektrum autyzmu w formie podstawowych narzędzi klasyfikacyjnych, narzędzi oceny formalnej funkcjonowania osób z autyzmem, artykułów dotyczących ich praw, materiałów naukowych i popularyzatorskich oraz praktycznych pomocy komunikacyjnych, edukacyjnych i terapeutycznych związanych z aktywizacją społeczną i zawodową tej grupy osób niepełnosprawnych. Wiele tego typu materiałów/dokumentów/narzędzi jest dostępnych na specjalistycznych lub resortowych stronach internetowych. Naszą ambicją jest ich zebranie w jednym miejscu w formie mini ”biblioteki“ zawierającej takie właśnie sprawdzone i rzetelne pomoce. Wszystkie przedstawione dokumenty zaopatrzone będą w  dokładne informacje (w formie linków lub opisów) dotyczące autorów, praw autorskich, zasad udostępniania, etc.
 
Celem naszym jest, aby materiały te były rzetelne, bezpłatne, łatwo dostępne i w sposób całościowy (interdyscyplinarny) opisywały z różnych możliwych perspektyw świat osób z autyzmem i ich społecznej obecności. Podejście nasze ma charakter eklektyczny. Czerpiemy z różnych źródeł, badań, szkół terapeutycznych, rozwiązań. Ograniczenia w doborze materiałów wiążą się jedynie z podstawowymi kwestiami etycznymi. Prezentujemy materiały respektujące podmiotowość, prawo do decydowania i samostanowienia osób z autyzmem. Chcemy również aby miały one możliwość mówienia we własnym imieniu.
 
Rozpoczynamy od zamieszczenia narzędzi fundamentalnych. Są to 2 klasyfikacje: ICD10 i ICF. Wspólnie stanowią one wielowymiarową całość, niejako ”meta poziom“ dalszych analiz dookreśleń i odniesień.
Łąródło: http://www.csioz.gov.pl/

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) którego przedmiotem działalności jest realizacja zadań z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego, obejmujących organizację i ochronę zdrowia, harmonizacja z Unią Europejską w ramach funduszy strukturalnych i programów e-zdrowie oraz prowadzenie analiz socjologicznych, statystycznych i ekonomicznych (kontakt: ul. Stanisława Dubois 5A, 00-184 Warszawa; sekretariat - tel. +48 22 597-09-27, fax +48 22 597-09-47, biuro@csioz.gov.pl,) publikuje i udostępnia nieodpłatnie najbardziej aktualną wersję "Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych — X Rewizja - International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems - ICD-10 (Wydane przez Światową Organizację Zdrowia w 2009 r.)" pod adresem: http://www.csioz.gov.pl/klasyfikacje.php.  Tłumaczenia dokonano zgodnie z umową TR/10/017-019 ze Światową Organizacją Zdrowia o Udzielenie Praw do Tłumaczenia i Publikacji. Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia udzielił praw do wydania przekładu w języku polskim dla Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, które jest w całości odpowiedzialne za wydanie polskie.

Prawa autorskie:  © Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia 2012.
Klasyfikacja opublikowana jest w 3 tomach: Tom 1 zawiera Listę tabelaryczną. Tom 2 zawiera Zasady kodowania, Tom 3 Indeks alfabetyczny.
Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia — ICF (International Classification of Functioning, Disability and Health — ICF) opublikowana i udostępniona nieodpłatnie jest pod adresem: http://www.csioz.gov.pl/klasyfikacje.php   Zgodnie z umową TR/09/091 ze Światową Organizacją Zdrowia o Udzielenie Praw do Tłumaczenia i Publikacji, "Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia - ICF" została przetłumaczona przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia udzielił praw do wydania przekładu w języku polskim dla Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) Prawa autorskie: © Światowa Organizacja Zdrowia 2009.




                                                                                                          Opracował: Edward Bolak


pliki do pobrania:
ICF_Polish_version.pdf
ICD 10 TomII.pdf
ICD 10 TomIII.pdf
ICF Polish version.pdf

powrót

Jesteś pracodawcą?

Zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie jeśli zatrudnisz osobę z autyzmem.

Dowiedz się więcej
Zobacz miejsca przyjazne osobom z autyzmem

Na forum

wejdź na forum

Partnerzy